Vyhlášené speciality thajské kuchyně

hajská kuchyně je jednou z nejoblíbenějších a nejrozmanitějších kuchyní na světě. Je známá pro své výrazné chutě, exotické ingredience a pestrou paletu dochucovadel. Thajská kuchyně se vyznačuje kombinací sladkých, pikantních, kyselých a hořkých chutí, které spolu tvoří harmonickou symfonii na talíři. Mezi její speciality patří například pad thai – tradiční thajský nudlový pokrm s kuřecím masem a arašídy, či tom yum goong – pálivá polévka s kořením galangal a limetkovým listem plná čerstvých garnitur jako jsou krevety a houby.

Pokud máte rádi dobrodružství ve vašich talících, thajská kuchyně je tou správnou volbou!

Thajská kuchyně: Exotické chutě a pestrost dochucovadel

Její charakteristickou vlastností je kombinace sladkých, pikantních, kyselých a hořkých chutí, které se prolínají v jednom jídle. Thajská kuchyně je také bohatá na různorodost ingrediencí – od čerstvého ovoce a zeleniny přes mořské plody až po maso nebo tofu.

Jedním ze symbolů thajské kuchyně jsou chilli papričky, které dodávají jídlu pikantní chuť. Další oblíbeným dochucovadlem je rybí omáčka nazývaná nam pla, kterou lze nalézt ve všech tradičních thajských pokrmech. Kromě toho se používají i další specifické ingredience jako kokosový krém, citronová tráva nebo galgán.

Dalším zajímavým prvkem thajské kuchyně jsou různorodost pokrmů podle regionu. Například severní Thajska je znám pro svou ostrou a kořenitou chuť jidel s použitím bylinek jako bazalky nebo máty peprné. Naopak jižní Thajska preferuje více slanou chuť s důrazem na mořské plody a ryby. Centrální Thajsko je pak známé pro svou vyváženou kombinaci chutí, která se stala nejpopulárnější po celém světě.

Její jedinečnost spočívá v umění skloubení různorodých ingrediencí a přesného dávkování koření, které vytvářejí nezapomenutelný zážitek při každém soustu.

Pad Thai a Tom Yum Goong

Mezi nejznámější speciality patří bezpochyby Pad Thai a Tom Yum Goong. Pad Thai je tradiční thajské jídlo, které se skládá z rýžových nudlí smíchaných s kuřecím masem, krevetami nebo tofu, orestovanou zeleninou a vejcem. Všechno je pak dochuceno sladkou omáčkou na bázi tamarindu, rybí omáčkou a česnekem. Tento pokrm je oblíbený pro svoji jednoduchost při přípravě i bohaté kombinaci chutí.

Tom Yum Goong je další ikonické jídlo thajské kuchyně. Jedná se o pikantní polévku s mořskými plody jako jsou krevety, mušle nebo krabice ve vlastní šťávě spolu s bylinkami jako citronovou travičkou, galangalem a limetkovými listy.

Polévka má silnou chuť díky použití chilli papriček a limetů, které dodají tomuto jídlu charakteristickou ostrost i osvěžující citrusovost. Tom Yum Goong je oblíben zejména pro svůj intenzivní a vyvážený mix chutí, které se v thajské kuchyni tak často objevují.